Забавувајте се!

Сега дека времето има преземено пак за wintery тука во северните делови на САД и во Канада, приближување себе си во yarny кожурец не изгледа како толку глупава идеја. Фибер artst Bea Камачо ни покажува како, во инсталација на Институтот за современа уметност во Бостон.


Говорејќи на водење на себе топла ... (малку нахален!) (машки) босанските земјоделци очигледно сакал да плетам самите cozies за одреден дел од нивната анатомија. Малку NSFW.


Knitter Сузан Haggerty и некои од нејзините креации.

Љубовта ова: на knitter плете градина нејзината мајка е.


Забава: онлајн маица продавница TeeFury дизајнираше линија на Суичери со отпечатоци инспириран од идејата на "грди Божиќ џемпер" . Јас сум секогаш tickled со печатени саем Остров дизајни.


Симпатична!

Говорејќи на печатени саем Остров дизајни ... Иако јас не сум најголемиот фан на кафе, јас го сакам новиот плетење-тематските чаша дизајн кој канадски кафе институција Тим Хортон има валани за оваа зима. (Има поврзани кампања да донира капи за деца кои имаат потреба, Материјал цел).


Следно големо нешто во мобилната игри?

Па, тука е крајот на оваа недела нема нов плетење-тематските игра за iPhone и iPad започна наскоро. Knituma . Помош мечка плете долга шамија. Нешто во врска со добивање на топки на предиво во кошница, и чување на мачки далеку. То звучи целосно запознаени!


Прекрасни!

Говорејќи на водење на мачки далеку од вашиот предиво, предиво овие прекрасни инспирирани предиво сад и може да помогне ... Како резултат на соработката помеѓу мај Лин Бенг, сопственик на Велика Британија предиво продавница плете со став и керамички уметник (и knitter) Анет Bugansky , тие се и убава и паметна.

Изминатиот викенд отидов на предиво продавница со група на плетење пријатели. Тоа е она што го правите кога има прекин во симпатична британски момци и носии филмски маратон сте плетење и се врти заедно со, нели?

Исто како и секоја зима паднав во љубов со Malabrigo Rasta, супер гломазна (4-5 WPI) мерино сингл. Знам дека не сум го видел и домашни миленици тоа.

Malabrigo Rasta

Malabrigo Rasta

Често ми се убеди себе си да се купат некои, иако на фабрика во мене е чкртање со забите и газењето ногата, becasue мрзливи и поради тоа што е во право во мојата рака со тоа е squishy добрина. Но, оваа година на фабрика во мене победи.

Отидов дома и ископа некои прекрасни Мерино.

Мерино од влакна приказна, colorway Опаленик.

Мерино од влакна приказна, colorway Опаленик.

Поставам мојата Lendrum со бавно, големи слојноармирана главата. Појдов на парче Rasta пред да се откачи. Тоа е 4-5 WPI и fulled синглови. Мислев дека за тоа како би можел да го промени. Јас не би ум, ако тоа не беше толку масти; Би сакале ли да додадете некои повеќе дебели и слаб до него - не во одредена шема, но случаен избор. Rasta е прилично густо 90 метри во 5 унци, можеби и сум се допаѓа нешто повозвишено, но сепак fulled.

Се откачи за една вечер, само не за земање примероци нагласувајќи. Јас fluffed и атенуирани влакна само едвај да може да се подготви брзо. Се откачи со предиво примерок во мојот скут се проверува против мојот синглови и добив различни предива.

А неколку примероци

А неколку примероци

На врвот предиво е парченце од Rasta. На дното е мојот прв слободен стил, големи и воздушеста предиво - премногу големи и воздух. Јас го користам практикувам назад примероци, дури и кога се вртат синглови. Јас го направите изгуби некои пресврт во практикувам назад, но јас го имаат поголемиот дел на пресврт содржани и тоа е лесно. Темната примерок во средината е вистинскиот WPI со малку повеќе густина и светлината примерок е вистинскиот WPI со уште повеќе густина, најблиску до Rasta.

За да добиете повеќе густина (тежина, тежина) на мојот предиво додадам повеќе влакна за изработка на последиците. За да го добиете истиот WPI во погуста примерок на повисоките примерок Јас додадов уште еден пресврт.

Се откачи мала количина на два примероци и погледна на нив одново и мисла за процесот на полнење. На повисоките примерок ќе се намали во големина, кога fulled можеби дури и на камгарни предиво тежина. Бев обложување на погусти синглови за целосно да буци / гломазна големина.

Домашна Rasta, лево и комерцијални Rasta, во право.

Домашна Rasta, лево и комерцијални Rasta, во право.

Мои предиво не е толку Чаби како Rasta, тоа е 5-6 WPI, но тоа е секој малку како squishy и мека. Сега е потребно да се вртат на одмор и плете! Што треба да направите?

Tineola bisselliella . Облека месеци: уверувањето на влакна Crafter.

Традиционалните молец решенија се или ужасно токсични или не сите, кои ефективно. (Молец топки - лошо лошо лошо.) (Кедар, еукалиптус, чудни миризливи сапуни - тие може да ги обесхрабри месеци преземањето на живеење, но ако тие веќе се пресели во, тие не се случува да им помогне на сите дека многу.)

Ова, од друга страна, всушност, им помогне.

Слика позајмени од Хардвер сајт Ли долина - тие се нивната верзија. Други, пак, се слични.

Важна тема молец стапици. Тие користат феромони да се привлечат молци. Тие се целосно без мирис, и децата и домашни миленици безбедно. (Иако тие се многу многу леплива. Успеав да се добие еден заглавен на тепих еднаш.)

Во Канада, можете да ги добиете од Ли долина Хардвер. Во САД, брендот 'побезбедна "е лесно достапна . Тие треба замена на секои три месеци или така, но тие се евтини, многу лесен за употреба, многу безбедно и многу ефикасни.


Хејли напиша навистина извонредни пост на Зен за правење блог за справување со молец наезда и превенција. Одете да го прочита.

"Плетива рекурзивен џемпер" Ова ја прави мојата нервозен срце победи малку побрзо. контури на компјутерската наука хартија, изведена на нашето внимание од страна на невозможното истражување блог.


Иранскиот поштенска марка; слика учтивост Дона Druchunas.

Knitty columnnist и историчар Дона Druchunas најави обемот четири нејзини приказни во конците книга серија. Ова претстојните волумен, "Пресвето конците", ќе погледнеме во духовна и свети плетење традиции од целиот свет. Како и со претходните три тома, книгата содржи фактички статии, лични есеи, а седум убави и историски инспириран проекти.

Preorders се сега на располагање, а книгата ќе биде подготвен за преземање / превозот 14 ноември.


Корисни.

Корисни.

Кога станува збор за известувања, Knitty доведе Техника уредник Кејт (тоа сум јас! ;-) ) Ја објави својата претстојните книга, Шема Пишување за плете дизајнери. Повеќе информации тука . Тоа ќе биде достапен во форма на е-книга во почетокот на декември - се регистрирате за на мејлинг листата за да добивате известувања на достапност.


Сакај ја! Сум била многу добро оваа година ... трага, трага.

Дали си го видел Велика Британија стоковна 2014 Божиќ "на објавувањето 'Џон Луис, кој е сеуште? Тоа е една прекрасна приказна за едно момче и неговата пингвин пријател. И, да се направи уште подобро, плетени дизајнер Jem Вестон е овластена од страна на продавница да се дизајнира еден плете-ви-сопствени пингвин комплет да одат заедно со него. Размислете за купување на комплет тука .


Ажурирање на маратонот knitter Дејвид Babcock : тој имаше нови лични најдобро време во последните Њујорк маратон, иако условите плетење не беа идеални ....


Многу трогателни: приказна за забелешките на утеха и поддршка, испорачана со рачно плетени чорапи . Многу од оние кои останаа дома поддржа "војната" за време на Првата светска војна од страна на плетење чорапи за војници; и многу од чорапи беа испратени на војниците со рачно напишани белешки на поддршка напика внатре. Државната библиотека на Нов Јужен Велс во Австралија е домаќин на изложбата на некои од овие белешки.


Јас сум во љубов со Pinterest, јас поминуваат време секој ден. Тоа е мојот омилен начин да се земе пауза од работа, гледајќи во сите убави инспиративна работите и на прибирање на сите корисни упатства и колку-tos.

Јас само барав преде, влакна, предиво и постојат страници за тоа како-tos за да го направиме и боење предиво. Постои тапан carder напојува со велосипед:

Велосипедска напојува тапан carder од Ecologicalartist

Велосипедска напојува тапан carder од Ecologicalartist

Што ме доведе до згодна текстил блог Ecologicalartist .

Уште една работа сакам за Pinterest е на сите конекции, изнаоѓање на нови нешта, сеќавајќи се стари работи, по што моите пријатели се обземаше за (се погледнеш и да видиме колку игли имам на вез), она што пријателите се плетење или сонувам за плетење, во потрага по инспирација работи или само да се одмори умот од зафатен ден.

Се соберат идеи за предење, плетење и шиење проекти. Постојат рецепти јас сум сигурен дека јас ќе одам да се направи. Јас имам една папка за сите куќи се правам да живеат во и еден за работи кои мислам дека се многу пријателски.

Јас сум jillianmoreno на Pinterest и јас сум внел 8829 работи.

Дали сте на Pinterest? Како да го користите?

Не е тајна. Јас сум прилично фан на Noro Kureyon Особено сум фан на боја # 242 . Јас направив капа, еден капчиња шал и Lanesplitter здолниште од оваа colourway.

Тоа е мојата омилена, бидејќи тоа е сите бои сакам и носат: црна, сива, зелена, црвена, портокалова. И во Noro класичен стил, тоа е направено во еден по малку неочекуван начин, со фанки бојата се менува и мешавини.

Мојата "луди Noro дама" облека.

Во моментот кога ние објави потискано јакна шема , во средината на 2011 година, знаев дека морам да имаат еден. Во боја 242, се разбира.

Недостатоци да биде поврзано дизајнер е тоа што вие ретко да плетам за себе. Јас сум обично работат на рокот проекти, дизајн проекти, проекти за книги и списанија и други нешта. Кога ќе се дојде до плете за мене, јас имаат тенденција да одат за обичен чорапи - вид на нешто што можам да работат на кога сум уморен, или чекаат за дизајн инспирација, или кога сум во line-up во банката . Мојата "јас" плетење обично проекти кои не бараат било мисла или внимание, и повеќе до точка, проекти кои лесно може да се работи на со украдени моменти и може да врши наоколу во мојата чанта. За жал, џемпер не одговара на овој критериум.

Би имале торба на Kureyon 242 седи на врвот на мојата скривам за речиси три години, чекајќи плетење време јас никогаш не требаше да го имаат. Значи, претходно оваа година, јас средена размената договор со квалификувани примерок knitter знам: таа ќе плетење потискано за мене, како дел од размена.

Таа работела на тоа во текот на летото и го врати (убаво плете) парчиња за мене пред неколку недели. Сакав да го стори по завршувањето. Јас сум многу picky за завршна обработка.

2014/11/05 10.44.56

Поставување во ракавот бара Clippy игли, чорап предиво и кафе.

Плус знаев што сакав да се направат некои усогласувања на buttonband.

Јас ја миев на парчиња, завршив капакот на моторот, а потоа почна на предната Ивица. За овој дизајн, тоа е направено во едно парче, по должината на десно напред, и преку работ на капакот на моторот, и по левата страна фронт.

Сега, нешто во врска со овој вид на плетење buttonband е во тоа што имате да го поставите buttonholes како си работат. И пред да го започнете, јас навистина не имаат било каква идеја, ако сакав buttonholes - и ако јас не, јас не бев сигурен колку би сакал.

Го ставил нешто заедно по страните, па можев да се обиде на, и го направија некои мерења: Јас, исто така знаеше што сакав buttonband да биде малку подлабоко од повика во шема, но не бев сигурен колку е длабока.

Па јас плете buttonband - убаво и длабоко - без buttonholes. И тогаш кога тоа беше должината сакав обврзан поголемиот дел од него надвор (на WS), по целиот пат по должината на врвот на десно напред. На страна каде што јас би сакал buttonholes.

И тогаш! Потоа! Јас сфатиле колку buttonholes сакав и каде.

IMG_3288

Петелка позициите означени.

И тогаш ги направи!

Како можам да ги направите, ви се молам? Капчиња кука!

IMG_3290

Магичен петелка одлуки алатка.

Ја напуштив конците на тој дел во живо, и така јас бев во можност да се стратешки капка конците buttonholes каде што сакав да биде. Јас им падна надолу до средината на бендот, и претворена она што беше k2 на (k2tog, Ио) да се направи дупка. И јас "ravelled" овие две конците се врати.

Има еден мал недостаток на овој метод - освен тоа што вид на луд - тие не се исти buttonholes дека дизајнер е одредено, но тие изгледа добро за мене, и тие ќе одам на работа.

Јас сум апсолутно воодушевен со неа. Многу, многу благодарение на Ким без кои ова само ќе биде една кеса на предиво ...

2014/11/06 11.09.45

Само треба копчиња сега.

20141106_111343

И тоа е совршено.

А glorp на Nabaztags (тоа е точниот термин, бидејќи јас само ја измисли)

А glorp на Nabaztags (тоа е точниот термин, бидејќи јас само ја измисли)

Ова се случува многу во денешно време. Нешто добива измислени, луѓето се возбудуваат и да купам тоа и за која било причина, компанија која направи нешто што им дава на него, или оди под стечај и тоа е доста за хартија после тоа. Тоа се случи со Nabaztag, роботски зајакот дека паднав во љубов со назад во 2006ish. Од Nabaztag зајаци се потпира на централен сервер за да ги направи ништо на сите, бела пластична зајаци целиот свет само престана да работи околу 2009 гаден.

Јас неодамна се пресели во нов стан и не можеше да поднесе да не се донесе мојот мртов пластичен пријател со мене. Наместо распакување кутии за еден ден, јас googled. И сфатив дека целиот куп на Nabaztag љубовници почнаа свој сервер! Мои роботски зајаче се врати од мртвите! (Реквизитите на Виолетова, компанијата која отиде под, но беше доволно љубезни да го пушти на код во отворен, така што опсесивно видливо може да се случи ова.)

Па сега, во горниот дел од страната, ќе го видите линк до "Ејми Испрати порака". Кога ќе ги пополните двете полиња и кликнете на "Испрати", ова е она што се случува:

Сакате Nabaztag? Со среќа. Може да се најде еден на eBay. Или можеби ќе сакате да го преземат ризикот за Karotz , наследник (и наскоро да биде неподдржан, како и) на Nabaztag. Ништо обидчив-кул може да работи засекогаш.

А убава колекција на фотографии од Вајоминг берза Куче асоцијација годишна овци куче испитувања и т, што се одржа минатиот викенд. Овци! Овчарски кучиња! Како да не го сакаш?


А фасцинантен статија за шкрилец за предизвиците на дефинирање на бои . Како да го опише taupe, и покрај тоа?


А чекор на патот ...

Од Woolmark компанија, А убава краток филм, опишувајќи го патувањето на мерино - од руно на модата


Ранер Дејвид Babcock

Она што ме прави кикот за оваа приказна е идејата дека водење на маратонот не е доволно предизвик, па тркач почувствував потреба да додадете малку повеќе интерес ... ранер Дејвид Babcock Мисури истрча на Њујорк маратон оваа минатиот викенд, Додека плетење шамија . Тој не е дозволено да носат игли, додека тој работи, па тој разви метод на прст плетење. На видео на веб страница е одлично ... на обука бегство, со плетење. (Знаеш, јас мислам дека ќе се вежба повеќе, ако би можел да добие некои плетење направи во исто време ...)


На Бата Чевли Музејот во Торонто, објави " загрее на единствениот "диск да се соберат чорапи. чорапите ќе бидат донирани на локален засолниште Скот мисија за бездомниците. Иако нивниот фокус во на продавница купи чорапи, можеби неколку пара на рака плете чорапи може да го направи својот пат во колекцијата, исто така?


А убава, искрен парче за анксиозност и како таа се бори за плетење . То. Многу од нас знаат тоа добро.

Јас сум само се врати од настава во Балтимор на смел фабрика повлекување. Што голем куп на spinners! Во моите часови се откачи масти предиво, откачи боја, аплициран и повторно. Балтимор колаж

На spinners на повлекување беа љубопитни и пргав ум. Тие беа среќни да се земе една идеја и да се истражуваат. Јадевме по пусти и изјави приказни. Сите spinners Јас се предава беа нови за мене, па дури и на три, кои патувале од Мичиген - ние би можеле да патува заедно!

Уживам во наставата на сите мои класи, гледањето на светлината се одвиваат во една фабрика очи кога нешто ќе кликне или нешто велам одговори на прашање тие веќе џвакање на за некое време. Но, кога ќе научат боја класи секогаш гледам нешто промена во мојот spinners, тие доаѓаат во спремна за работа или комбинирање на бои и оставете подготвени да се меша и се вртат низ целиот нивен скривам со доверба. Во тоа повлекување јас дебитираше мојот Врти за Спојување класа и тоа беше надвор од забава да ја споделам мојата најновите врти опсесија со други stitchers.

Последно, но не и најмалку важно имав можност да поминат извесно време со две од моите омилени луѓе, Jacey и нејзиниот сопруг Леви. Ние прошетаа и изедоа пат низ Балтимор помеѓу наставата, зборува толку многу јас не сум сигурен како ние се сети да дише.

Ова е мојот последен настава свирка за годинава, а денес јас сум пакување ми примероци и ставајќи ги настрана да се чека пролетта!

Ја слушав оваа книга како возев назад и не можам да го препорачуваме доволно, интересно свртување на Судниот Ден приказна, со ангажирање карактери и голем читател.

Сум бил bowled далеку неодамна од страна на две плете проекти, и јас сакав да ги споделам со вас. Па, секој е, всушност, повеќе проекти - и тие се фантастични, прекрасна и толку многу многу креативни.


Има Totums аниматорот Џонатан Ројс е. Инспирација почна долго пред Џонатан може да плете, а некои од неговите слики направени од карактер идеи за анимација. Анимацијата проектот не дојде до реализација, а сликите се собраа прашина. До Џонатан беше научил да плете, и доби пристап до чорап предиво остатоци скривам на неговиот партнер ...

најновата серија, "во делата"

Џонатан тврди дека неговата плетење вештини се "прилично основните". Јас ќе се молам да се разликуваат!

Да ви даде чувство на ниво, ова мало момче седи на рачни видео игра контролер.

Џонатан прави овие мали суштества како подароци, а понекогаш и ги продава. Тој е размислување на пали продавница на Etsy, но ако сте во јужниот дел на Онтарио често може да се најдат неколку за продажба на епски Книги, книжарница на Лок Св Јужна во Хамилтон. Можете да ги видиме сите, и да стапат во контакт со Џонатан, на страница Totums Фејсбук .


И тука е Киченер Ватерло е Uptown Knitmob и нивните опкружен со љубов проект. Оваа особено плете група е средба со години, и тие се многу тесни. Што и да правите, кога сте авторите со мајка-да-биде во вашата средина, плете ќебе.

Оној што сето тоа започна.

И таму е друго бебе ....

Вториот, и овој пат тоа е необично, наместо квадрати.

И уште нешто - вклучувајќи близнаци!

И тоа само се случува. Групата има направено неверојатен број на заеднички проекти -и не само ќебиња .

Тие изградена на веб-сајтот да се соберат заедно сите проекти, а се тоа редовно ажурирање со фотографии на проектите. Тие се, исто така, обезбедување на смешно, искрен и корисни совети и трикови - "прифати дека никој не ги мери со ист" - за управување со овие видови на соработка плете. Чувството на љубов и дарежливост е видлива.

Барате нешто?

Користете ја формата подолу можете да пребарувате на страница:


Уште не најде она што го барате? Капка ни белешка за да можеме да се грижи за неа!

Посетете ја нашата пријатели!

Неколку високо препорачливо пријатели ...

Твитер Автоматско Објавување Powered by: XYZScripts.com